Kdo z nás by neznal bolest zubů? I když se zubním kazem nám pomůže už jen zubař, prevenci mohou zajistit bylinky a přírodní látky. Bylinky nám však mohou pomoci nejen s prevencí, ale i následnou podpůrnou léčbou bolesti zubů, při zánětlivých procesech, s hojením zubního lůžka po vytržení zubu a mnoha dalších obtížích.
Které bylinky je dobré mít po ruce při bolestech zubů?
Bylinkou číslo jedna je při bolesti zubů šalvěj, ať už čerstvá, nebo sušená. Šalvěj zalijeme horkou vodou, necháme louhovat a po vychladnutí vyplachujeme tímto odvarem ústa. Kromě toho má šalvěj dezinfekční a stahující účinky.
Po šalvěji je ve formě odvaru rovněž velmi účinný heřmánek, který tiší bolest. Od bolesti vám však pomůže i zázvor či čerstvě nastrouhaný křen.
Věděli jste, že nejen bylinky, ale například i hřebíček je dobře známý pro své tišící účinky? Můžeme buď rozkousnout celý hřebíček, nebo na bolavé místo použijeme hřebíčkový olej.
Na bolest trojklanného nervu jsou pro změnu dobré plody bezu, a to ve formě šťávy či sirupu. Na tuto nepříjemnou bolest pomáhá i obklad ze směsi květu divizny, měsíčku lékařského, jitrocele a mateřídoušky.
Prevence paradentózy
Paradentóza je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů. Možná vás to překvapí, ale trápí mnoho z nás. Zajímá vás, jak tomuto onemocnění předcházet pomocí bylinek? Stačí nám obyčejná máta, ze které připravíme nálev nebo odvar, s nímž vyplachujeme ústa. Pro zesílení účinku můžeme kombinovat s odvarem ze šalvěje.
Pro léčbu paradentózy můžeme využít nálev z kopřivových listů. Polévkovou lžíci kopřivy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme odstát přibližně 20 minut, scedíme a kloktáme. V případě větších potíží můžeme připravit nálev silnější. Bylinky můžete také odšťavňovat.
Pro regeneraci celé ústní dutiny je vhodné používat aloe veru, ať už její čerstvou šťávu, nebo listy. Šťávou potíráme dásně alespoň dvakrát denně. Aloe veru můžeme použít i při léčbě paradentózy.
Bylinková zubní pasta
Na každodenní používání si můžeme připravit zubní pastu z kořene slézu, který je nejprve nutné nadrtit na jemný prášek. Poté si namočíme kartáček a nasypeme na něj trochu prášku. Po vyčištění zubů již ústní dutinu nevyplachujeme, aby mohl sléz působit.
Interiérové zahradničení aneb čerstvé bylinky neustále po ruce
Už jste slyšeli o interiérovém zahradničení? O co se jedná? Interiérové zahradničení je pěstování rostlin v domácím prostředí pomocí speciálních interiérových minizahrádek, které jsou schopny zajistit hojnou úrodu po celý rok, a to díky schopnosti zajistit ideální podmínky pro růst rostlin. Minizahrádky jsou vybaveny inteligentním programem, který zařídí pěstovaným rostlinám dostatek vody, světla i výživy. Na následujícím videu vidíte, jak taková minizahrádka funguje.
zatím zde nejsou žádné komentáře