Přestože rukola patří mezi běžnou listovou zeleninu, v obchodě ji stále mnoho lidí přehlíží. A to je velká škoda. Od ostatní listové zeleniny se totiž odlišuje především svou výjimečně nahořklou a lehce pikantní chutí. Ta bohužel mnoho lidí po prvním ochutnání odradí.

Když si prohlédnete listy rukoly, pravděpodobně vám připomene pampelišku. Tato rostlinka pochází z Apeninského poloostrova. Ačkoli je docela nenápadná a neznalec, který ji poprvé uvidí na záhoně, ji nejspíš bude považovat za plevel, pro lidské tělo má velký význam. Zkuste tedy rukole dát druhou šanci. Je totiž nejen chutná a dodává jídlu šmrnc, ale rovněž je prospěšná pro náš organismus. Zajímá vás, proč rozhodně není na škodu zařadit rukolu do jídelníčku?

Léčivé kouzlo rukoly

Rukola patří do čeledi brukvovitých, kam řadíme třeba brokolici, kapustu či kedlubny. Zatímco lístky asociují pampelišku, štíhlounký stonek s drobnými bílými květy vám bude připomínat řepku olejku – tedy až na barvu květů, která se liší. Obrovský potenciál rukoly tkví hlavně v jejích léčivých schopnostech a vysoké výživové hodnotě. V první řadě rukola díky svému složení posiluje imunitní systém a celkovou obranyschopnost organismu. Řadí se tak k zeleným potravinám, které mají příznivý vliv na zdraví člověka.

  • Díky vysokému obsahu vitamínu C účinně posiluje imunitu a působí proti celkové únavě. Rukola má v sobě více vitamínu C a beta karotenu než jiné druhy listové zeleniny!
     
  • Dokáže detoxikovat játra a čistí krev – zde je nepopiratelný účinek chlorofylu, který má na organismus pročišťující účinky. Je proto vhodná i při očistných kúrách. Můžete ji zvolit do smoothie, freshe nebo ji odšťavnit.
     
  • Zklidňuje zažívací potíže – v tomto případě se používá hlavně odvar z kořene. Pomáhá jak při zácpě, tak při nepříjemném průjmu.
     
  • Působí močopudně a projímavě – taktéž se užívá odvar, který zbavuje tělo zadržované vody.
     
  • Povzbuzuje chuť k jídlu díky vysokému obsahu silic. Po rukole je tedy dobré sáhnout tehdy, trápí-li vás nechutenství.
     
  • Stabilizuje hladinu cukru v krvi – doporučuje se proto i pro diabetiky.
     
  • Chrání buňky před oxidačním stresem. Preventivně působí i proti kardiovaskulárním chorobám, osteoporóze a podporuje funkci ledvin a mozku.


Víte, že rostliny z čeledi brukvovitých obsahují isothiokyanáty? Tyto látky jsou podle odborníků důležité jako prevence proti rakovině. Proto nenápadná rukola by ve vaší stravě rozhodně neměla chybět.

Co rukola obsahuje?

Rukola obsahuje izotiokyanáty, které jsou známé tím, že chrání tělo před rakovinou. Konzumací rukoly naše tělo dostane nejen dávku vitaminů A, B, C, E a K, ale také důležité bílkoviny, sacharidy, vlákniny, vápník, železo, hořčík, fosfor, zinek, mangan, draslík, sodík, selen, měď. Dále nenasycené mastné omega 3 a omega 6 kyseliny.

Ve 100 gramech rukoly najdete 136 % doporučené denní dávky vitamínu K. Dále je zde 47 % denní dávky vitamínu A (betakaroten, lutein zeaxantin) a 24 % denní dávky kyseliny listové. Pokud držíte dietu, potom je pro vás skvělou zprávou, že uvedené množství má jenom 105 kJ, a sice 3,7 g sacharidů, 2,6 g bílkovin a 0,7 g tuků.

Věděli jste, že rukola obsahuje stejné množství vápníku jako špenát? Ovšem špenát má v sobě hodně oxalátů, které blokují jeho vstřebávání. Proto je mnohem lepší zvolit jako zdroj vápníku právě rukolu.

Rukola v kuchyni

Jižané, tedy jižní národy Evropy jako třeba Řekové či Italové, by vám jistě vysvětlili, jak cennou rostlinu máte před sebou. Stejně tak francouzští gurmáni. V kuchyni se dá rukola využít velmi všestranně. Typická je pro ni lehce pikantní chuť, která může mírně připomínat ředkvičku. Větší starší listy někdy mohou být trochu nahořklé, což se dá odstranit tepelnou úpravou. Na druhou stranu tepelná úprava samozřejmě znamená ochuzení o vitamíny.

Rukola v kuchyniRukola dokáže ozvláštnit nejrůznější saláty. Můžete vyzkoušet například salát, na který potřebujete rajčata, mozarellu, uzeného lososa, vlašské ořechy, rukolu, olivový olej, pepř a sůl. Kromě těch zeleninových salátů příjemně oživí i ty ovocné. Kombinací chutí pak budete velmi příjemně překvapeni. Upéct si k salátku můžete třeba křupavý chlebík, který vám pomůže vyrobit kuchyňský robot s mnoha funkcemi.

Rukola se dá přidat i do pomazánek nebo smíchejte nasekané listy rukoly s bylinkovým máslem a česnekem. Nebo si rukolu rozmixujte na rukolové pesto. Rukolové pesto jednoduše připravíte z rukoly, lískových ořechů, olivového oleje, parmazánu a česneku.

Chcete-li chuť ladit, dobrou kombinací je česnek, bazalka, rukola a rajčata, což je typické pro italskou kuchyni. Lehounce orestovaná na oleji vytvoří lehkou a jemnou přílohu k masu.

Výborně se hodí i do polévek nebo pomazánek. Výborným pokrmem s rukolou je také losos pečený s batáty a rukolou.  Rukolu si můžete připravit na mnoho různých způsobů v kvalitním nádobí.

Recept na krémovou polévku s rukolou

Pokud jste milovníci krémových polévek, zkuste si uvařit polévku vylepšenou rukolou.

Budete potřebovat:
1 - 2 nadrobno nakrájené cibule
3 brambory
1 smetana
drůbeží vývar
rukola
sůl, pepř
volitelné: kousky (nočky) kozího sýra

Postup:
Nejprve orestujte cibuli, přidejte brambory a zalijte je předem připraveným drůbežím vývarem. Nakonec přidejte špetku soli a pepře. Polévku vařte, dokud brambory nezměknou. Následně přidejte rukolu a opět chvíli povařte. Po uvaření polévku rozmixujte a zjemněte smetanou. Jakmile dosáhne polévka téměř bodu varu, je připravená k servírování. Pro zpestření můžete do každé porce polévky přidat lístek rukoly a noček z kozího sýra.

Jak na pěstování rukoly?

I když dnes už rukolu dostanete v supermarketech, spousta z vás možná bude mít chuť si ji vypěstovat. Počítejte ovšem s tím, že snadněji než rukolu seženete sazenice její příbuzné rokety. V čem se liší? Tvar listů a jejich chuť je maličko jiná, ale použít se dají úplně stejným způsobem. Nejjednodušším způsobem pěstování je na tác vyložit buničitou vatu, navlhčit ji a posypat semínky. První úrodu můžete sklízet zhruba po 14 dnech. Druhá možnost je vysít semínka do květináče se substrátem. Tady samozřejmě bude mít víc živin, ale úrody se dočkáte až po šesti týdnech.

Domácí minizahrádky Tregren T-seriesPokud si chcete pěstování rukoly maximálně usnadnit, pak doporučujeme domácí minizahrádku Tregren T-series, ve které vypěstujete hojnou úrodu rukoly či dalších druhů bylinek a zeleniny za velmi krátký čas a neomezeně po celý rok. Pěstovat v minizahrádce lze ze sazenic i vzrostlých rostlinek. Pro pěstování rukoly jsou k dispozici originální sadbovací tablety.

Jak rukolu uchovat pro další použití?

Rádi byste si uchovali rukolu pro další použití?

  • Rozmixujte si ji na rukolové pesto - viz výše.
  • Můžete ji vložit do mikrotenového sáčku nebo přepravního boxu a nechat zmrznout v mrazáku.
  • Velice dobře lze rukolu uchovávat naloženou v olivovém oleji například v láhvi či termosce.


Záleží na tom, k čemu ji budete používat, podle toho si vyberte ten nejvhodnější způsob.

Obecné rady

Dále doporučuje dodržovat pitný režim a také kvalitní spánek, který vám zařídí i kvalitní postel a matrace. S únavou zatočí i detoxikační šťávy z ovoce a zeleniny.