Zdravá výživa a životní styl je poslední dobou stále více trendy. Z každé strany se na nás valí rady, co bychom měli jíst, a co ne. Možná už jste proto zaregistrovali termíny jako probiotika a prebiotika. Víte, co ale znamenají?

Co jsou probiotika?

Než se dostaneme k prebiotikům, představíme si probiotika. Probiotika jsou stručně řečeno živé mikroorganismy. Jedná se o přátelské bakterie, které pomáhají našemu tělu bojovat proti nepřátelským bakteriím. Z hlediska zdraví je důležité, aby v našem trávicím traktu převažovaly přátelské bakterie nad těmi škodlivými.

Na co všechno mají probiotika vliv?

Obnovují střevní mikroflóru, zlepšují imunitu, přispívají ke správné funkci zažívacího systému, působí preventivně proti respiračním onemocněním. Dále jsou prevencí před alergickými a atopickými projevy a zmírňují příznaky střevních onemocnění a průjmů. V neposlední řadě pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a vstřebávat důležité vitamíny a živiny.

Účinků na zdraví mají mnoho, proto jejich přísun nepodceňujte. Nejčastějšími probiotickými kmeny bakterií jsou laktobacily a bifidobakterie.

Věděli jste, že probiotika je dobré dodávat i malým dětem? Ačkoli probiotika kojenci získávají z mateřského mléka, je lepší, když je kojenec užívá ještě mimo samotné mléko.

Jaké potraviny obsahují probiotika?

Probiotika jsou obsažena především v jogurtech. Čtěte ale pozorně etikety – je totiž důležité, aby dané produkty obsahovaly živé kultury.

Dalším bohatým zdrojem probiotik je například kyselé zelí či kefír.

Pokud nevěříte produktům z obchodu a dáváte přednost domácím jogurtům, sýrům a kvašené zelenině, pak vsaďte na proces domácí fermentace (kvašení). Na trhu je k dostání fermentační přístroj Kuvings, se kterým si vyrobíte produkty se živými kulturami doma přímo ve své kuchyni.
 

Co jsou prebiotika?

Prebiotika již nejsou živé organismy, ale jsou de facto potravou probiotik. Jedná se v podstatě o sacharidy, které jsou pro člověka nestravitelné, jako například inulin. Prebiotika se nachází v některých potravinách nebo v doplňcích stravy.

Jaké jsou prebiotické potraviny?

Mezi potraviny obsahující prebiotickou vlákninu můžeme řadit luštěniny, chřest, cibuli či pórek. Samozřejmě je na trhu už dostatek doplňků stravy, které vám jak probiotika, tak prebiotika v těle doplní.

Co jsou to takzvaná symbiotika?

Jedná se o kombinaci probiotik a prebiotik. Tato kombinace může pomoci například při průjmech či zácpách a taktéž posilňuje imunitu.