Kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Své místo získala i v lidovém léčitelství a moderní medicíně. Slouží k pročištění krve a má dobrý vliv na krvetvorbu. Snižuje obsah cukru v krvi. Léčí záněty močových cest. Je vhodná na jarní detoxikační kúru. Dalo by se říci i podzimní, jelikož na podzim, po usušení otavy, znovu vyrůstají mladé výhony kopřiv.
Vynikající účinky kopřivy
Pomáhá nejen v nepříjemném onemocnění, ale je i v mnoha případech dobrou prevencí:
- umí snižovat krevní tlak,
- při zánětech močových cest podporuje odplavování bakterií způsobujících zánět,
- zabraňuje vzniku ledvinových kamenů,
- omezuje premenstruační syndrom, který trápí mnohé ženy.
Kopřivy jsou bohaté na vitamíny C1, B2 a B6 a mnohé minerály. Důležitým prvkem je chlorofyl, jenž působí protizánětlivě. Nemůžeme opomenout na kyselinu mravenčí, octovou a křemičitou, třísloviny a endorfin, jenž je známý jako hormon štěstí.
Kopřiva nám pomáhá zbavit se škodlivých látek v našem těle
Pravidelně se staráme o svůj zevnějšek. Odstraňujeme nečistoty z těla, zubů, vlasů…. Dbáme i na vnitřní očistu? Dnešní doba je plná jedů, které naše tělo zahlcují toxickými látkami. Nejčastěji nás na nesprávnou péči upozorní sám organismus:
- únava, malátnost
- trávicí potíže
- bolesti hlavy
- kožní problémy….
V těchto případech je proto očista organismu aktuální.
Vynikající je čtyřtýdenní čajová kúra z mladých výhonků. Čaj se pouze spaří, aby se zachovaly jeho účinné látky. Nejlépe je pít čaj ráno na lačno a po doušcích a přes den ještě tak jednou či dvakrát. Důležité je pít čaj opravdu po doušcích, jelikož tím zvyšujeme jeho účinek.
Preventivně se doporučuje pít kopřivový čaj klidně slazený přírodním sladidlem, tedy medem po celý rok. Je totiž i pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních. Kopřivová kúra je vhodná i pro ty, kteří jsou náchylní k prochladnutí nebo k revmatickým onemocněním. Poměrně rychle se cítíme lépe a vrací se nám síla.
Jako očistná kúra nám slouží i čerstvá šťáva z kopřiv
Čerstvou nať odšťavníme na odšťavňovači, nejlépe šnekovém (já používám odšťavňovač Kuvings) a po lžičkách pijeme třikrát denně spolu s trochou vlažné vody.
Kdy začít s očistnou kúrou?
Začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes. Je jaro, venku se všechno probouzí a příroda na nás čeká s otevřenou náručí. Dává nám možnosti, jak zlepšit své zdraví. Vezměte rukavice, košíky a vydejte se na procházku tam, kde rostou mladé výhonky kopřiv. Zároveň nezapomeňte jich nasbírat více, ať si je i nasušíte na zimu.
A kde ji hledat? V lesích i zahradách, v nížinách i v horských oblastech. Najděte si ke sběru místa, která nejsou u silnic nebo na skládkách a rumištích. Místo léčivých látek byste měli nežádoucí chemikálie.
Listy z mladých kopřiv se sbírají do dvacátého května. Pokud si chcete uchovat kopřivy i na zimní dny, můžete sušit listy ve stinných vzdušných místech nebo uměle v sušičce. V sušičce nejlépe tak na šedesát stupňů Celsia. Volte tedy takovou sušičku, která vám umožní nastavit si teplotu sušení i čas (mně se osvědčila infračervená sušička Yden). Je důležité sušit rychle, aby si kopřiva zachovala zelenou barvu. Tedy v době, kdy rostliny nemají vysoký obsah dusičnanů.
Nikdy nezapomenu na to, když jsem byla malá, jak mě můj táta brával na kopřivy. Měli jsme spolu takový rituál. Není to tak dlouho, co jsem si ten rituál oprášila. Sice sama, ale vzpomněla jsem si na něj.
Kopřivy sbírám vždy čerstvé a mladé, dělám si z nich čaje. Samozřejmě si je i suším, abych měla co pít v zimě. Myslím si, že kupované kopřivové čaje, nejsou to samé.
Přiznám se, že vždy při pití mi lahodí ta chuť kopřiv. A hlavně po pár dnech se opravdu vždy začnu cítit lépe.