Cesty, jak hubnout, mohou být různé. Jednou z možností, jak dosáhnout štíhlejší postavy, je ketogenní jídelníček. V čem spočívá jeho princip? Do popředí se při něm dostává konzumace bílkovin. Jak vše probíhá a jaké procesy to v lidském organismu nastartuje?

Nabourejte trojpoměr ve výživě

Normální zdravé stravování by mělo být především vyvážené, což znamená, že se řídí tzv. trojpoměrem. Jde o zastoupení tří základních složek potravy v jídelníčku, a to sacharidů, tuků a bílkovin. Vždy největší poměr lidské stravy tvoří sacharidy, menší tuky a nejmenší bílkoviny.

Víte, že normální rozložení lidské stravy by v trojpoměru bílkoviny : tuky : sacharidy mělo vypadat přibližně následovně: 12,5–15 % bílkovin : 25–27,5 % tuků a 55–60 % sacharidů?

Ovšem ketogenní jídelníček tento poměr zásadním způsobem nabourává. Snižuje podíl sacharidů a zvyšuje podíl bílkovin. Tím se organismus ocitá ve stavu ketózy.

Když tělo sáhne na tuky

Co je to ketóza? Jak už jsme si řekli, vychází z toho, že organismus dostane výrazně snížený příděl sacharidů a naopak se mu zvýší příděl bílkovin proti tomu, na co je zvyklý. Protože lidské tělo je zvyklé na pravidelný a dostatečný přísun sacharidů, který nedostane, začne sahat do zásob. Zásoby v tomto případě tvoří glykogen uložený v játrech a také ve svalech. Ovšem velmi rychle dojde k vyčerpání obou těchto zdrojů. Pak tělu nezbude nic jiného než sáhnout do zásob tuků, které jsou rovněž zdrojem energie. Právě ve chvíli, kdy tělo začne pro získání energie sahat na tukové zásoby, jste dosáhli stavu ketózy.

Věděli jste, že látková přeměna ve stavu ketózy produkuje ketolátky, ze kterých získává energii srdce, svalstvo, ledviny i organismus jako celek? Právě tyto ketolátky dokážou ochránit svalstvo, aby nedocházelo k jeho chudnutí. Nemusíte se proto bát, že by tento způsob hubnutí znehodnotil vaši svalovou tkáň.

Nervová spojení tlumí pocit hladu

Během hubnutí v ketóze se odbourává tuk. Vyprodukované ketolátky tělu navíc celý proces hubnutí značně ulehčují. Jak je to možné? Působí na neurotransmitery, tedy přenašeče nervových vzruchů v mozku. Na základě takového působení dokážou utlumit pocit hladu. Je to ideální mechanismus: netrpíte hladem a tím pádem ani chutí na sladké.

Většina jiných diet, kdy pouze snížíte příjem sacharidů, s sebou totiž nese nepříjemnosti spojené s výkyvem glykémie. Jakmile tělo nedostane pravidelný příjem sacharidů, je bez energie, což se projeví únavou, nesoustředěností, výkyvy nálad, bolestmi hlavy a také nezadržitelnou chutí na sladké.

Trpíte epilepsií? Potom může být pro vás ketogenní stravování jednou z cest, jak zlepšit svůj zdravotní stav, alespoň pokud jde o tuto chorobu. Lékaři epileptikům tuto dietu doporučují a výsledky jsou dobré.

Pro koho je keto-dieta vhodná?

Komu může dieta pomoci? Především lidem, kteří mají velké zásoby tuku. U takových osob mohou jít kila dolů velmi rychle. Pokud máte ale jenom velice málo tuku a chcete zhubnout jenom několik kilogramů, tento druh diety se pro vás nehodí.
 

 

Pozor na příliš velký přísun bílkovin

Příliš velký přísun bílkovin může znamenat riziko onemocnění ledvin. Velký přísun masa, zejména tučnějšího, zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Stejně tak roste riziko srdečně-cévních onemocnění (konzumace živočišných tuků z masa, stoupá cholesterol). Dále se může zvýšit riziko vzniku dny. Proto nelze tuto dietu doporučit dlouhodobě!

Pozor na jo-jo efekt po skončení diety

Návrat ke starému způsobu stravování může po skončení ketodiety znamenat další přírůstek kilogramů. Pokud máte v úmyslu s dietou skončit, navyšujte množství sacharidů opatrně a postupně, abyste si váhový úbytek udrželi.

Pro koho není keto-dieta vhodná?

Vyvarujte se ketogenní diety, pokud:

  • Jste těhotná, nebo kojíte dítě.
  • Jste alergický/á na konzumaci některých bílkovin.
  • Trpíte cukrovkou, ať už prvního, či druhého typu.
  • Máte nemocné srdce, ledviny, játra.
  • Trpíte dnou.
  • Máte poruchu krevní srážlivosti.
  • Lékař vám předepsal antidepresiva.

V těchto případech si můžete keto-dietou přivodit nepříjemné zdravotní komplikace.