„Jsi moc tlustá,“ řekne vám letitá přítelkyně, se kterou si užíváte ten velký luxus absolutní upřímnosti. Prostě vaše další špeky postavu nijak nezdobí. Pravda je ale taková, že my Češi obecně s nadbytečnými kilogramy stále bojujeme. Tu více, tu méně úspěšně. Proč náš boj není úspěšný? Zkusme se na tento problém společně podívat.
1. Kvantita předčí kvalitu
V dávné minulosti lidé bojovali o přežití a potravy bylo málo. Ulovení zvířete vyžadovalo určité dovednosti. Životně důležitou nutností bylo vytvoření zásob. Kdo neměl na zimu plnou spíž, nemusel přežít. Instinkt lovce, který musí vytvořit velké zásoby na horší časy, v nás přetrvává. Dnes si sice můžeme řadu věcí kdykoli koupit, ale dávné pudy nás nutí zásobovat se.
Přetrvává v nás dávný vzorec získat hodně jídla a mnohým příliš nezáleží na kvalitě. Cestou je tento vzorec zvrátit a raději kupovat menší množství výživově hodnotnějších potravin, které nám dají vše, co tělo potřebuje – nejde o žádné prázdné kalorie.
Uvědomte si proto, že návštěva blízkého supermarketu neznamená pravěkou loveckou akci, při kterém musíte sehnat zásoby na dva měsíce dopředu.
2. Nechceme se hýbat
„Cvičení? Nemám vůbec čas. Neustále lítám z práce domů, kolem rodiny.“ Určitě tenhle argument znáte a mnohokrát jste ho použili. Pohyb odmítáte kvůli nedostatku času. Má to ovšem nepříjemné důsledky. Najednou zjistíte, že se zadýcháte už poté, co máte vyjít dvě patra po schodec, nebo doběhnout autobus na zastávce. I v takovéhle chvíli je stále ještě čas něco dělat. Jenže my Češi jsme často líní udělat krok navíc, všude se chceme vozit autem.
Neustále se také na něco vymlouváme – nemáme čas, nemáme podmínky. Jde ale hlavně o to nevymlouvat se a umět si čas zorganizovat. Pohyb neznamená, že musíte chodit denně do posilovny nebo každé ráno hodinu běhat v parku. Nepotřebujete být vrcholoví sportovci, důležité je se pohybu nebránit. Chodit pěšky po schodech místo použití výtahu, místo jízdy městskou dopravou ujít pár stanic pěšky.
A jestli i zde si najdete výmluvy, pak si spočítejte, kolik hodin denně trávíte u televize. Kolik seriálů sledujete? Jste-li schopní udělat si čas na seriál, pak rozhodně existuje možnost vyhradit si prostor k pohybu. I kdyby to mělo znamenat, že budete u svého oblíbeného pořadu šlapat na rotopedu, nebo si na koberci zacvičíte pár sestav (výpady, dřepy, kliky, sedy-lehy apod.). Také můžete skákat na trampolíně, která se vejde i do bytu.
3. Chybí nám motivace
„Sousedovic Anča taky držela diety a nezhubla, tak proč bych měl/a hubnout já?“ ptáte se. A snahu vytvořit si lepší tělesnou kondici odkládáme na neurčito. Jenže to, že nezhubla Anča, ještě neznamená, že nezhubnete ani vy.
Často shazujeme své schopnosti, dovednosti, vědomosti. Když ale nemáte přiměřené sebevědomí, ničeho nedosáhnete. Ne nadarmo se říká, že hubnutí začíná v hlavě. Pokud něčeho opravdu budete chtít dosáhnout, nebudete hledat výmluvy, ale naopak se o to poperete, také toho dosáhnete. Je chyba nás Čechů, že se zbytečně podceňujeme.
Věděli jste, že pozitivní vzor vám pomůže? Zkuste se upnout k někomu, komu se zhubnout opravdu podařilo, má to doloženo konkrétními výsledky. Je důležité, aby to byla osobnost, se kterou souzníte a vážíte si jí. Potom pro vás bude motivujícím prvkem.
4. Nedodržujeme pitný režim
Pitný režim byl pro spoustu našinců až donedávna cizí pojem. Naštěstí se to poslední roky začíná měnit. Platí, že pro udržení váhy je důležité dodržovat správný pitný režim. U nás se ale odjakživa pije pivo a sladké limonády. Jedno pivo je zdraví prospěšné, ale pokud jich uděláte pět za večer, už platí ono pověstné „pivo dělá hezká těla“, jeho působení uvidíte na břiše. Podobné je to se sladkými limonádami, kterých si dopřáváme víc než štědře. Kalorie z nich se samozřejmě sčítají.
Nejlepší je čistá voda. Díky znečištěnému prostředí, ve kterém dnes žijeme, je nalezení zdroje čerstvé a kvalitní vody nesnadným úkolem. Naštěstí jsou na trhu k dostání vodní filtry Berkey, jejichž účelem je odstranit z vody nejen obsažený chlór, železo, rez, dusičnany a choroboplodné bakterie, ale i nečistoty a usazeniny, které často způsobují i zápach vody (bohužel i kohoutkové) a její nepříjemnou chuť.
Pozor na nárazové popíjení, kterým nadměrně zatěžujete ledviny. Popíjejte pravidelně během celého dne. Nemyslete si, že když nebudete celý den pít, tak potom všechno doženete večer. To je hrubá chyba. Pokud jste pít zapomněli nebo neměli možnost, nedohánějte deficit naráz.
5. Kalorické bomby vydáváme za dietu
Diskuse Čechů na téma zdravá výživa v řadě případů končí větou: „Ale co, řízek je taky dietní.“ Problém je v tom, že spousta lidí si neumí svůj život představit bez řízku přes polovinu talíře a salátu s majonézou. Jenže klasická česká kuchyně má dost daleko do zdravé výživy. Je sice chutná, ale pokud budete baštit vepřovou s knedlíkem, odskáčete to pořádným břichem.
Mnohdy je na vině lenost a nechuť měnit zažité stravovací návyky. Přitom stačí jediné: podívat se na svoje stravování s nadhledem.
Patříte-li mezi milovníky české kuchyně, i tento způsob stravování se dá připravovat zdravě. Například výrazně zvýšit podíl zeleniny, smažený trojobal nahradit přírodní přípravou. Také zvažte jak upravujete své pokrmy místo velmi kalorického a nezdravého smažení, zkuste smažení bez oleje na nepřilnavém nádobí, nebo sušení či odšťavňování šťáv. Velmi populární je raw sušení, které doporučují výživoví poradci. Můžete si také připravovat dobré pokrmy pečením, což je lepší způsob upraovvání stravy a při vhodném výběru forem a pekáčů rozhodně neuděláte chybu.
Bohužel, je to tak. Sama na sobě vidím, že nakupuju potraviny podle ceny a hlavně uzeninu a sýry. A s pohybem to taky moc nepřeženu. Bydlíme v 6.patře a vždycky si říkám, že půjdu pěšky. A stejně vlezu do výtahu :-( Přiznávám, že to sama dělám.