Mořské řasy, ale také palma yukka jsou výborným detoxikačním prostředkem.
V posledních letech získávají u nás stále větší oblibu různé novinky v oblasti potravin. Stále více lidí přichází na chuť mořským řasám. Dají se chutně upravit a jsou doslova nadupané výživnými látkami. Jejich vysoké výživové hodnotě se vyrovná málokterá zelenina.
Možná vás ale překvapí, že takovou yukku, kterou mnoho z nás využívá jako dekorativní rostlinu, Indiáni využívali jako všelék na všemožné nemoci a obtíže.
Věděli jste, že pod označením yucca se skrývá název rodu, který má kolem 40 druhů vytrvalých rostlin? Nejvíce se vyskytují v pouštních oblastech Mexika a v severní části Střední Ameriky.
Řasy: Zásobárna minerálů hluboko pod hladinou
Výhodou mořských řas je skutečnost, že jejich kořeny se nacházejí hluboko na dně moře, kde už žádné jiné rostliny nerostou. Díky tomu mohou řasy využívat tu nejúrodnější půdu. Mohou růst i v hloubce až 7000 metrů pod hladinou. Výhonky se ženou nahoru k hladině, kde díky fotosyntéze tvoří lístky. Z hlubin ale mohou čerpat maximum minerálních živin, které v sobě následně koncentrují.
Existuje řada druhů řas různých barev. Pro nás nejznámější jsou zelené řasy, které potřebují k růstu hodně světla, ale jsou třeba i červené řasy, které využijí i velmi slabé světlo ve velkých hloubkách.
Jaké druhy řas můžete vyzkoušet?
- Nori je významným zdrojem bílkovin, vitamínu A, B a C. Má vliv na pokles cholesterolu v krvi, pomáhá trávení, zabraňuje množení virů a bakterií v organismu.
- Dulse mají hnědavé tenké listy tvaru vějíře a obsahují hodně železa, hořčíku, fosforu, jódu, vápníku a velké množství proteinů. Příznivě ovlivňuje cévy, srdce.
- Wakame tvoří dlouhé zelené stvoly, které jsou bohatým koktejlem bílkovin, vlákniny, jódu, vápníku, sodíku i železa. Mají příznivý vliv na čištění krve, snižuje krevní tlak.
- Hijiki je stejně bohatá na minerály jako Wakame.
- Arame se pyšní hlavně vysokým obsahem vápníku, železa a jódu. I ona má podstatný vliv na krevní tlak a cholesterol.
- Kombu má tmavě zelené listy. Je bohatá na kyselinu alginovou, která čistí střeva, chrání před vstřebáváním těžkých kovů. Najdete v ní i nejvíce jódu ze všech řas, proto sloužila jako lék na štítnou žlázu.
- Agar slouží jako jemné projímadlo, neutralizuje střeva, snižuje cholesterol.
Víte, že se řasy Nori dají přiložit na menší ránu místo dezinfekce nebo náplasti? Mají antiseptické a hojivé vlastnosti, takže se rána jejich působením zaceluje.
Vyzkoušejte řasy v kuchyni - nejen na sushi
Když se mluví o řasách v kuchyni, většina lidí si představí japonské jídlo sushi. Celkově jsou řasy vhodné ale také do polévek, směsí masa a zeleniny, omáček i salátů. Jejich využití v kuchyni je všestranné, a jakmile se s nimi sžijete, poznáte jejich výživovou hodnotu i potenciál pro přípravu jídel.
Pro začátečníky jsou ideální třeba vločky z řas Nori. Není třeba je dopředu nějak upravovat, namáčet atd. Jednoduše je vsypete třeba do polévky místo petrželky nebo pažitky.
Pokročilejší mohou zkusit řasu Dulse, která se kromě polévek dá použít i do směsí mas a zeleniny či do salátů. Agar se zase hodí na ovocné dezerty místo želatiny nebo na přípravu zeleninových aspiků (má mnohem vyšší želírovací schopnost než klasická želatina).
Výborná v kuchyni je řasa Arame, která nepáchne rybinou. Hodí se třeba i do jídel s luštěninami nebo obilninami, jež pomáhá trávit. Ovšem pozor na ni v polévkách, při delším vaření může potlačit chuť ostatních ingrediencí.
Pozor však na správnou přípravu řas, jinak si na nich nepochutnáte! V případě, že chcete vyzkoušet náročnější recepty s řasami, je třeba se dopředu informovat, jak řasy upravit. Řada z nich totiž vyžaduje namáčení. Zmiňovaná řasa Wakame změkne až po cca 10 minutách ve studené vodě. Stejně tak řasu Hijiki je třeba před kuchyňskou úpravou namočit.
Řasu Kombu musíte vařit minimálně hodinu, ale potom je úplně měkká a skvěle doplní například chuť rýže.
Na sáčku s řasami obvykle bývá uveden návod k jejich přípravě.
Proč řasy využít k detoxikaci těla?
Řasy jsou velmi lehce stravitelné. Tvoří je bílkoviny a uhlovodany. Umí dokonce úspěšně zneutralizovat nejrůznější kyseliny, které se v lidském těle hromadí konzumací nezdravé fastfoodové stravy. Proto jsou výborným detoxikačním prostředkem, působí totiž v těle zásadotvorně. Dokážou také pomáhat proti působení radioaktivity.
Velmi silný vliv mají řasy také na celkový zdravotní stav. Lidský organismus z nich dokáže velmi snadno vstřebat řadu minerálů, kterých má až patnáctkrát více než jiné druhy zeleniny. Řasy patří také mezi silné zdroje jódu, kterého jinak většinou máme nedostatek a nezvládneme ho pokrýt běžně dostupnou stravou. Výbornou vlastností řas je i schopnost snižovat hladinu cholesterolu.
Na závěr ještě musíme zdůraznit, že řasy pomáhají rozpouštět tuk. Mají naprosté minimum kalorií a z obou důvodů se dobře hodí i do redukčních jídelníčků.
A jak je to s tou yukkou? Jak yukka prospívá zdraví?
Yukka patří k účinným přírodním detoxikačním prostředkům, které jsou velice šetrné k našemu organismu. Právě pro své výrazné detoxikační účinky se yucca používá jako čisticí kúra a často se pro zvýšení účinnosti kombinuje s probiotiky.
Účinné látky jsou ukryté především v oddenku rostliny. Co se týče složení, yukka obsahuje saponiny, chlorofyl, antioxidanty, enzymy a další živiny. Saponiny v yucce jsou stearové a pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi. Mimo to je ale zdrojem i terpenových saponinů, které se vstřebávají do krve a podílejí se na čištění organismu od toxinů. Pomáhají tak zlepšit funkci ledvin, odstraňovat ledvinové kameny či písek a v neposlední řadě pozitivně působí na žlučník.
Věděli jste, že při konzumaci yuccy i řas je důležité dodržovat dostatečný pitný režim, aby se z těla vyplavovaly toxiny?
Další účinky yukky na organismus
- pomáhá při léčbě revmatických onemocnění i zánětů kloubů,
- má protizánětlivé a protivirové účinky,
- preventivně působí proti onemocněním pohybové soustavy,
- snižuje artritické bolesti,
- pomáhá v boji s migrénami,
- přispívá k duševní i fyzické rovnováze,
- posiluje imunitu a zvyšuje odolnost vůči nemocem.
Pro koho není yucca vhodná?
Yucca se v našich končinách užívá ve formě doplňků stravy. Její konzumace u většiny lidí nevyvolává žádné vedlejší účinky, ale u citlivějších lidí může způsobit například podráždění žaludku. Výjimečně se rovněž může objevit alergie.
Těhotné a kojící ženy a děti by však měly užívání yuccy konzultovat se svým lékařem. Pohovor s lékařem by měli podstoupit i lidé s implantáty, a to z toho důvodu, že tyto osoby musí často užívat léky potlačující obranné reakce organismu, aby jejich tělo přijalo implantát a nesnažilo se ho vyloučit. Yucca totiž podporuje vylučování cizorodých látek z organismu.
Na yukku by taktéž měly zapomenout osoby užívající léky na ředění krve.
V ostatních případech je ale yucca a její konzumace naprosto bezpečná a našemu organismu velice prospěšná.
zatím zde nejsou žádné komentáře